Nowoczesne podejście do diety wymaga integracji wielu czynników. Nie wiadomo do końca, z jakich przyczyn bezpośrednio tyjemy i jak można ograniczyć przyrost tkanki tłuszczowej. Jedno jest wiadome – wraz z każdym przetworzonym posiłkiem istnieje szansa na dostanie się do organizmu szkodliwych związków, które podlegać powinny metabolizmowi i wydalaniu. Czy istnieje możliwość naturalnego i bezpiecznego oczyszczenia organizmu?

Nowoczesne metody odtruwania organizmu

Można z całą pewnością przyznać, iż w Polsce brakuje nam racjonalnych metod postępowania w zakresie leczenia chorób i rozwiązywania problemów zdrowotnych. Podobnie jest z dietą – społeczeństwo nie jest świadome tego, jak wyglądać powinna dieta i jak wygląda kwestia zanieczyszczenia żywności w Polsce. Oczywiście nie trzeba popadać w paranoję, jednakowoż warto zadbać o to, skąd pochodzi jedzenie i co spożywamy.
Słowo dieta oczyszczająca dla wielu zainteresowanych osób okazać się może truizmem – w końcu co to oznacza, że dietą oczyszczamy organizm. Najbardziej odtruwający dla organizmu i to w kontekście potwierdzonym fizjologicznie sposobem jest forsowanie diurezy i stosowanie środków moczopędnych.

Badania nad rakiem pęcherza moczowego

Konkretne badania kliniczne na temat tego, że jakakolwiek dieta oczyszczająca miałaby zadziałać pochodzą z ostatnich czasopism i publikacji towarzystw onkologicznych oraz urologicznych. Wykazano, iż zwiększone spożycie płynów w ciągu dnia oraz forsowanie diurezy – np. za pośrednictwem spożywania kawy lub środków o działaniu moczopędnym – np. żurawina istotnie ogranicza ryzyko rozwoju raka pęcherza moczowego u palaczy tytoniu. Przypomnijmy – jest to nowotwór nikotynozależny, który powstaje wskutek wydalania do moczu związków o potencjalne uszkadzającym dla komórek. Szczególnie chodzi tutaj o metabolity węglowodorów aromatycznych, które ulegają modyfikacji w wątrobie i wydaleniu. Związki trafiają do moczu i znajdują się w pęcherzu tak długo, jak długo utrzymywany jest mocz. Warto więc uzmysłowić sobie, że częstsze oddawanie moczu w kontekście palenia tytoniu ogranicza ryzyko ekspozycji na związki rakotwórcze.

Odtruwanie się z metali ciężkich

Metale ciężkie traktowane są bardzo nieufnie, a dyskusja o nich nie ma specjalnego sensu. W wielu przypadkach oczyszczanie organizmu i kierunkowa dieta oczyszczająca nie jest jednak potrzebna. Dzieje się tak dlatego, że wiele związków np. rtęci nie wchłania się przez przewód pokarmowy i wydalana jest z kałem. Poważniejsze mogą być związki glinu lub ołowiu, jednakowoż badania żywności nie wskazują na występowanie niebezpiecznych poziomów tych pierwiastków.

Czy więc decydować się na dietę?

Oczywiście, że tak! Szczególnie, gdy wraz z pewnym lub niepewnym oczyszczeniem z toksyn przyjdzie utrata wagi ciała, lepsze samopoczucie oraz obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Nie należy więc deprecjonować wszelkich diet oczyszczających, gdyż są one najczęściej korzystne dla całego organizmu. Grunt, żeby dieta nie była zbytnio obciążająca dla organizmu człowieka i żeby osoba przebywająca na niej była w stanie spokojnie ukończyć całą kurację – oczywiście z dobrym wspominaniem diety, którą przeszła. Korzyści na pewno zostaną osiągnięte.