Gdy słyszymy termin: wczasy zdrowotne, to zazwyczaj wyobrażamy sobie hordy emerytów przemierzających deptaki w popularnych uzdrowiskach. Turystyka zdrowotna i dietetyczna staje się nad Wisłą coraz popularniejsza, co wynika przede wszystkim z większej zamożności społeczeństwa oraz zrozumienia istoty rzeczy. Najtrudniej bowiem przemiany na lepsze rozpocząć w swoim domu i w warunkach ciągłej rutyny.

Jakie formy wczasów zdrowotnych są do wyboru?

Organizatorzy wszelkich wyjazdów dla zdrowia zgodnie podkreślają kwestie związane z istotą modyfikacji stylu życia. Zmiany nie mogą być radykalne, a wszelkim decyzjom odnośnie zmiany nawyków, ich monitorowania i spełniania marzeń towarzyszyć powinna profesjonalna superwizja.

W trakcie wyjazdu zdrowotnego można liczyć na opiekę i nadzór merytoryczny ze strony następujących specjalistów jak:

  • dietetycy
  • trenerzy personalni
  • psycholodzy
  • lekarze
  • technicy żywienia i kucharze
  • praktycy zdrowego stylu życia.

Specjaliści nie tylko dzielą się wiedzą, ale i pomagają wdrożyć pewne znane techniki i rozwiązania w codziennym życiu. Jest to o tyle istotne, iż pozwala naprawdę efektywnie uporać się ze wszelkimi trudnościami związanymi z modyfikacją stylu życia.

Badania na temat przestrzegania zaleceń

Przestrzeganie zaleceń lekarskich oraz dietetycznych należy do bardzo interesujących kwestii związanych z motywowaniem pacjenta, czy też uczestnika kursu dietetycznego do zmiany swoich codziennych zachowań. To, że np. tyle osób w Polsce leczy się na nadciśnienie, cukrzycę lub choroby serca za pomocą farmakoterapii wynika przede wszystkim z wygody oraz braku przekonania do modyfikacji swojego stylu życia. Wiedza w zakresie EBM (medycyna oparta na dowodach) i EBD (dietetyka oparta na dowodach) przedstawia metody wspierania motywacji, budowania jasnych celów oraz odkłamywania pewnych przekonań tyczących się zdrowego stylu życia. Zalecenia w dietetyce i medycynie nie są przestrzegane, gdyż bardzo często w kontekście nawyków, warunków życiowych i możliwości czasowych są po prostu nie do zrealizowania. W trakcie takich eventów, jak wczasy zdrowotne możliwe jest dokładne ocenienie uwarunkowań psychologicznych, stworzenie planu diety i ćwiczeń dostosowanego do możliwości danej osoby w trakcie kuracji odchudzającej – istotnie poprawia to tak zwany compliance, czyli gotowość do pełnego przestrzegania zaleceń dietetycznych/medycznych.

Program wyjazdów (pro)zdrowotnych

Zdrowy styl życia nie musi być nudny, niesmaczny oraz związany jedynie z cierpieniem wyrzeczeń. Dobrze pokazują to wczasy z dietetykami oraz praktykami zdrowej diety. To oni przedstawiają proste, szybkie i niedrogie przepisy na zdrowe odżywianie, które mogą być przygotowane przez osobę w praktycznie każdym wieku. Edukacja odbywa się również w zakresie zdrowego gotowania, liczenia bilansów energetycznych posiłków oraz metod odchudzania.

Warto wybrać wczasy zdrowotne, aby spróbować coś zmienić w swoim życiu. Czasami to wyjazd, innym razem – grupa motywują do przemian, zmian mentalnych i zrozumienia, że odchudzanie może być proste, przyjemne i przy tym dawać satysfakcję ze swojego wyglądu!